Čo je tvrdá voda?

Väčšina domácností zápasí s účinkami tvrdej vody. Ale čo je tvrdá voda? Všetka voda je zo zrážok záleží na tom, kam tieto spadnú – od toho závisí , či zostane voda prirodzene mäkká alebo sa stane kontaminovaná všetkými druhmi nečistôt v danej oblasti. Voda je dobré rozpúštadlo a zachytáva všetky nečistoty počas obmývania pôdy a skál. Dva veľmi časté minerály, vápnik a horčík , robia našu vodu tvrdou. Už ste niekedy uvažovali nad negatívnymi vplyvmi tvrdej vody pre vašu domácnosť ?


Čo je zmäkčovač vody?

Tvrdá voda je známa tým, že zanáša vodovodné potrubia a spôsobuje značné škody na vodných spotrebičoch a komplikuje rozpúštanie saponátov a čistiacich prostriedkov. Zmäkčovač vody je zariadenie, ktoré spôsobuje odstraňovanie iónov, ktoré robia vodu tvrdou. Vo väčšine prípadov sa jedná o vápenaté a horěčinaté ióny. Je to teda jednotka, zapojená na vstupe prívodu vody a odstraňuje minerály .


Prečo sa voda zmäkčuje?

Zmäkčovanie vody je dôležitý proces jako pre domácnosti, tak aj pre spoločnosť z dôvodu znožovania nárokov na energie a potreby veľkých finančných prostriedkov na odstraňovanie príčin spôsobených tvrdou vodou, ako je zanášenie rozvodných potrubí, zvýšenie energetickej náročnosti na ohrev vody, čo spôsobuje až 20%-né navýšenie ekonomických nákladov na prevádzku takýchto zariadení. Ďalším neblahým efektom je zachytávanie vodného kameňa na zariadeniach , čo má katastrofický vplyv na ich prevádzku. Mäkká voda tiež spôsobí zníženie dĺžky ohrevu vody pomocou slnečnej energie, ako aj lepšiu funkciu klimatizáčných jednotiek .


Ako to zmäkčovač robí?

Zmäkčovač obsahuje živicu, ktorá ná v sebe meniče iónov-tie sú navrhnuté tak aby odstránili kladne nabité ióny, predovšetkým vápnik 2+ a horčík 2+ ióny. Vápnik a horčík sú často označované jako tvrdé minerály. Naše zmäkčovače pracujú automaticky a každé nainštalované zariadenie je nastavené podľa špecifickej tvrdosti a množstva pretečenej vody pred regeneráciou. Zmäkčovače sa svoujou činnosťou zanášaju, preto je potrebná ich regenerácia (preplach), aby bola zachovaná ich funkčnosť .


Oplatí sa to?

Náklady na prevádzku sú omnoho nižšie jako úžitok spojený s nižšími nákladmi a výhodami, ktoré získate mäkkou vodou. Do prevádzkových nákladov treba zarátať aj spotrebu elektrickej energie na prevádzku a soľ potrebnú na regeneráciu náplne zmäkčovača. Konštrukcia a inštalácia zmäkčovača nedovoľuje prístup soli do pitnej vody. Slúži iba na regeneráciu , obnovenie, živice a prečistenie zmäkčovača. Zo skúsenosti vieme, že iontomeničová živica vydrží cca 10 rokov.


10 dôvodov, prečo si potrebujete zaobstarať zmäkčovač vody už dnes !

1. Tvrdosť z vody bude odstránena , čo zabezpečí vášmu domovu dobrú a čistú vodu.
2. Zmäkčovače vody predĺžia životnosť domácich spotrebičov a znížia náklady na opravu a výmenu.
3. Minerály , ktoré spôsobujú škvrny na vaniach, sprchovacích kútoch, umývadlách a varných kanviciach sú odfiltrované z vašej vody.
4. Ušetríte viac ako 50% pracích a čistiacich prostriedkov , šampónov a kondicionérov.
5. Zmäkčovače vody znižujú výskyt kožných problémov a podráždenia . Už žiadna suchá pokožka s pocitom svrbenia . Budete mať hladkú a zdravú pleť, ktorá môže dýchať prirodzene.
6. Pitná voda vám bude chutiť lepšie.
7. Budete mať viac voľného času ako čistenia , ktoré bude jednoduchšie a menej časovo náročné.
8. Zmäkčovače vody zvyšujú účinnosť ohrievacieho systému , znižujú náklady na ohrievanie vody až o 20%.
9. Vaša práčka lepšie vyperie oblečenie s mäkkou vodou a oblečenie vydrží dlhšie svieže.
10. Všetky úsporyna elektrickej energii, čistiacich prostriedkoch, či nákladoch na ohrievaní zďaleka prevyšujú jednorázové náklady na kúpu zmäkčovača vody. Priemernej štvorčlennej rodine sa peniaze za kúpu zmäkčovača vody vrátia v priebehu 2 až 4 rokov.


Výsledok pôsobenia tvrdej vody:Tabuľka tvrdosti vody:

Pitná voda mmol/l °dH °F
veľmi tvrdá > 3,76 > 21,01 > 37,51
tvrdá 2,51 - 3,75 14,01 - 21 25,01 - 37,5
stredne tvrdá 1,26 - 2,5 7,01 - 14 12,51 - 25
mäkká 0,7 - 1,25 3,9 - 7 7 - 12,5
veľmi mäkká < 0,7 < 3,9 < 7